שוויון בנטל: כי הגיעה העת לשינוי - בוני הארץ : בוני הארץ

שוויון בנטל: כי הגיעה העת לשינוי

סגן נשיא ויו"ר אגף הבנייה בהתאחדות הקבלנים בוני הארץ, ניר ינושבסקי, כתב לאתר אייס על סוגיית השווין בנטל. אלה הם עיקרי דבריו.

מדינת ישראל כבר בת 75 שנה, וזה הזמן להגיע להסדרה מחדש של היחסים הפנימיים בה. הצעד הראשון והמשמעותי הוא בסוגיית השוויון בנטל, או "חוק הגיוס". עת משבר היא גם עת הזדמנות גדולה, אולם זו תלויה ביכולת מנהיגינו להתעלות ולהעז.

כפי שהראתה הפגנת אנשי המילואים בבני ברק, חלקים גדולים בציבור אינם מרוצים מהמצב הקיים. זה נכון גם לציבור החרדי, שכן אי הגיוס פירושו התנתקות מהמדינה ומהציבור המשרת, פירושה הטלת איסורים ומגבלות על אלו שאינם חפצים בשירות הצבאי, וזאת ללא אלטרנטיבה סבירה לתרום למדינה בצורה אחרת. שיוכם החברתי והסוציו אקונומי של רבים מונע מהם לשרת למרות רצונם לתרום. הגיע הזמן לשנות את זה.

כדי לשנות את המצב צריך קודם כל להגדיר מחדש את הנטל. לאור התפתחויות טכנולוגיות וחברתיות נוצר נטל חדש בחברות המודרניות – נטל עבודת הידיים ההכרחית. ענפי הבינוי, הסיעוד, החקלאות והתעשיה סובלים ממחסור בידיים עובדות, מה שמאלץ ייבוא עובדים זרים אשר מייקרים את המוצרים, הבנייה, המזון והטיפול בקשישים, פוגעים בפריון ומאיטים את קצב העבודה והייצור. אירועי השנים האחרונות הוכיחו שהתלות שלנו בעובדים זרים היא נקודת חולשה קריטית.

הגדרת הנטל מחדש כך שיכלול גם עבודות כפיים תאפשר למגזרים שלמים, אשר אינם חולקים בו כיום, להצטרף ולסייע כלכלית, חברתית ואנושית לאזרחי ישראל. מחצית ממחזור הגיוס, הפטור משירות כרגע, יוכשר למלאכות הבנייה והחקלאות, לתפעול מכונות ולסיוע לחולים הסיעודיים, כל זאת תחת זכויות סוציאליות מלאות ומשכורת מינימום שתאפשר קיום בכבוד. השירות האזרחי הזה יהיה חובה על כלל האזרחים בני ה-18 אשר אינם מתגייסים לשירות צבאי.

אמנם נכון שסיכון חיים איננו שווה לעבודה בחקלאות, אולם זהו לא העיקר. הרחבת הנטל לכלל הציבור תאפשר גמישות והכרה בצורות החיים השונות בארץ לצד מתן הזכות לשרת את המדינה במגוון דרכים. כך תתאפשר היכרות של מגזרים ורבדים שונים בחברה אחד עם השני, יופחתו עלויות המחייה ותתאפשר הכשרה מקצועית ומשכורת ובעיקר היא תייצר שוויון אזרחי רחב היקף.

השסע החברתי הולך ומעמיק. זאת העת לשינוי שיעצור את זה.