שירי בכר מסאמי: "לא נוכל לבנות אם אין ביטוח על בנייה" - בוני הארץ : בוני הארץ

שירי בכר מסאמי: "לא נוכל לבנות אם אין ביטוח על בנייה"

עליית שיעורי פרמיות הביטוח במיזמי נדל"ן ותשתיות, שהחלה עוד לפני המלחמה, ממשיכה בקצב מטריד עכשיו כשהמלחמה מתרחשת. חברות ביטוח מסרבות לבטח פרויקטים בשל הסיכון הכרוך בהם, והן מעלות בהתאמה את גובה ההשתתפות העצמית לנזקי רכוש בכ-100% ולמעלה מזה. כל זה מוביל לעיכוב בפרויקטים שמקדמת המדינה, שנועדו בין היתר לשיקום בתים ודירות שנפגעו מטילים.

"יש היום מספר פרויקטים קטנים בהיקפים של כ-100-50 אלף שקל לשיקום וחיזוק בתים שנפגעו מטילים", מסביר גורם בכיר במשרד הבינוי והשיכון. "הבתים הללו לא מטופלים והשיקום לא מתקדם כי אין ביטוח, וכולם מבזבזים זמן ומתקשקשים עם חברות הביטוח שדורשות היום פרמיה של 70 אלף שקל. בפרויקטים גדולים יותר של מעל מיליון שקל חברות הביטוח דורשות 10% מהיקף העבודה. הקבלנים מתלוננים בצדק, וטוענים כי זה מה שמוחק להם את הרווח והם נכנסים להפסדים. החברות הממשלתיות מנסות לעזור, ובמקרים רבים לוקחות על עצמן את העלות רק כדי לשחרר את הפרויקט, העיקר שייצא לדרך".

ההערכות הן כי הבעיה רק תחמיר ללא פתרון ממשלתי כולל לכל נושא הביטוח, כמו כזה שיתוכלל על ידי חברת הביטוח הממשלתית ענבל, או יצירת מאגר אחד של כל חברות הביטוח עבור ענף הבנייה כך שיחלקו את הסיכון בין כולן (כפי שנעשה לגבי פוליסת הביטוח לאופנועים) – וספק גדול אם נראה פרויקטים ממשלתיים יוצאים לפועל, ובכלל זה שיקום יישובי העוטף.

"רבים מהקבלנים שפונים בימים אלו לקבלת הצעה לביטוח עבודות קבלניות – מקבלים תשובה שלילית או תשובה שמראה להם בנימוס את הדרך החוצה. גם פוליסות רבות מעולם ביטוחי התעשייה שהגיע מועד חידושן, או שנדרש להאריך את משכן – לא מחודשות באותן תנאים, לא כל שכן באותן פרמיות או השתתפויות עצמיות", אומר עו"ד ארז קדם, מבכירי יועצי הביטוח בישראל, שמייעץ לחברות קבלניות והבעלים של פירמת הייעוץ 'קדם יועצים אסטרטגיים בביטוח עסקי'.

"הסיבה לכך תלויה בעמדת מבטחות המשנה שגורסת כי חלה החמרה דרמטית בסיכון: רבים מאתרי הבנייה ננטשו על-ידי העובדים ונותרו שוממים, כך שגם חברות האבטחה מדירות רגליהן. התוצאה היא עליה משמעותית בסיכון לפריצה ולביצוע נזקים לפרויקט, מה שיכול לגרור נזקים בהיקפים של מיליוני שקלים".

שירי בכר מסאמי, סמנכ"לית התאחדות הקבלנים בוני הארץ, אומרת: "המלחמה יצרה הליכים שמסכנים את עמידת ענף הבנייה במשימות האדירות שמונחות לפתחו. המדינה צריכה להבין שאנחנו נמצאים באירוע מתגלגל: לצד בניית דירות בהיקף חסר תקדים, נוספו לנו פרויקטים לאומיים, חיזוקי מבנים, שיפוץ בתים שנפגעו ושיקום העוטף. אם המדינה לא תיכנס כבר מחר לאירוע ותיתן פתרונות יצירתיים — זה פשוט לא יצאו לפועל.

"מעבר לצורך המיידי באספקת עשרות אלפי עובדים זרים, לא נוכל לבנות אם אין ביטוח על בנייה. לא עולים לקרקע ללא ביטוח, וכיום קיים כשל שוק בנושא. על חברת ענבל הממשלתית להתחיל להיכנס לתמונה ולבטח פרויקטי בנייה ציבוריים. זו החלטה לא פשוטה למדינת ישראל אבל היא מחויבת המציאות. בפרויקטים פרטיים, יש לבחון את גידור הסיכון מול ביטוח לאומי בתביעות שיבוב. בנוסף, על הממונה על הביטוח לפעול להכנסת חברות נוספות כדי לפתוח את השוק, שנהפך למצומצם בצורה בלתי אפשרית. חייבים ליישם את הדברים כבר אתמול".

גורמים בענף הביטוח והתאחדות הקבלנים בוני הארץ מציינים עוד כי בינואר השנה יחדשו חברות הביטוח את החוזים מול חברות המשנה הבינלאומיות, וקיים חשש לקטסטרופה גדולה יותר – כי הצפי הוא שחברות המשנה ידרשו עליה נוספת והחמרת תנאי הביטוח.

לכתבה המלאה

עוד מאמרים בנושא