תגובת ההתאחדות להתחלות הבנייה: המצב בשטח גרוע בהרבה - בוני הארץ : בוני הארץ

תגובת ההתאחדות להתחלות הבנייה: המצב בשטח גרוע בהרבה

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה ביום חמישי שעבר את נתוני התחלות הבנייה של דירות חדשות.

על פי הנתונים שפורסמו,  בחודשים אפריל 2023-מרץ 2024 ניתנו 72,260 היתרי בנייה לקבלנים – ירידה של 4.3% לעומת 12 החודשים הקודמים (אפריל 2022-מרץ 2023).

בתקופה זו החלה בנייתן של 62,790 יחידות דיור חדשות – ירידה של 1.5% לעומת 12 החודשים הקודמים.

ההתאחדות מסרה את תגובתה בנוגע לנתונים ואמרה:

"למרות העלייה הקלה בהתחלות הבנייה, שעליה אנו מברכים, יש לשים לב כי מחצית מכמות ההתחלות של דירות למכירה הן במסלול מחיר מטרה, על כן הנתון החיובי אינו בהכרח מסמן את הבאות.

ניתן לראות בנתונים את הבעיה הגדולה של ענף הבנייה והתשתיות, שעליה אנו מתריעים כבר שמונה חודשים, והיא כמות סיומי הבנייה, שירדה לפחות מ-12 אלף דירות ומצביעה על המחסור החמור בכוח האדם.

מאז פרוץ המלחמה אנחנו מזהירים כי ההתעלמות הממשלתית מבעיות הענף לא תאפשר לציבור למצוא פתרונות דיור ותעצור את בניית התשתיות. הממשלה חייבת לפתור בעיה זו בהקדם האפשרי, להחזיר עשרות אלפי עובדים לאתרי הבנייה, לפתור את המחסור בחומרי גלם זמינים וליישם תכנית להאצת הענף".

דה מרקר 

רדיו 103

גלובס

תגובת ההתאחדות הובאה גם באתר Ynet, שם צוטט חיים פייגלין שאמר:

"בשוק הנדל"ן החלה מגמה שלילית כבר מאמצע שנת 2022 שהתגברה משמעותית ב-2023 – עליית הריבית החדה, הרפורמה המשפטית שקידמה הממשלה, חוסר הוודאות בשוק, ולבסוף הצטרפה מלחמת חרבות ברזל בסוף 2023".

לחצו לקריאת דבריו של חיים פייגלין

עוד מאמרים בנושא

אולי סוף סוף תפעל הכנסת לעצור את המשבר בדיור ובתשתיות

על רקע המשבר החמור בענף הבנייה והתשתיות – לאחר שנים שלא פעלה, הוקמה מחדש בכנסת "שדולה לקידום בנייה ודיור"

יו"ר השדולה, ח"כ אלי דלל (ליכוד): "נפעל יחד להסרת החסמים וקידום פתרונות דיור עבור כלל האוכלוסיות. אם לא תהיה ברירה אנחנו ניקח על עצמנו גם חקיקה פרטית". שר הבינוי והשיכון לשעבר, ח"כ זאב אלקין (הימין הממלכתי): הממשלה חייבת להתעורר, שרי היכון והאוצר צריכים להניח בצד עיסוקים אחרים וליזום תוכנית חירום לפתרון המשבר. מחר יהיה מאוחר מדי"

לפי נתונים שהוצגו לשדולה: מעל 350 חברות בנייה קרסו מתחילת השנה * הקבלנים מעריכים כי האיחור הממוצע במסירת דירות והשלמת תשתיות כבר עומד על 9 חודשים * מזהירים מפיטורי ענק והפחתת היצע הדירות שעלול להביא לזינוק במחירי הדיור והשכירות * נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו אמר לחברי השדולה: "חשוב שתביטו קדימה כדי להכין את הענף לשנים הבאות ולא תתמקדו רק בהנחת פלסטרים על כשלים הנוכחיים. אם המדינה לא תסכים לשבת איתנו  – נלך בכל הכוח דרך בתי משפט ונתבע את מה שמגיע לנו"

03.07.24