חדשות בוני הארץ Archives - בוני הארץ : בוני הארץ
חיים פייגלין בכנסת: "תנו לנו להביא ישירות את העובדים, הענף הזה קורס!"

סגן נשיא התאחדות הקבלנים חיים פייגלין בוועדת הפנים והגנת הסביבה, אשר עסקה במצב הבנייה בישראל:

"הכישלון פה הוא מהדהד. הצליחו להביא רק עשרה אחוז מהעובדים הנדרשים לענף, וזה כאשר היה מחסור חמור בעובדים עוד לפני המלחמה בכלל.

אנחנו מבקשים: תתנו לנו להביא ישירות את העובדים. אנחנו פושטים את הרגל! הענף הזה קורס!

כשאריאל שרון ז"ל היה שר השיכון, הוא שאל מה אנחנו צריכים ונתן לנו ללכת להביא 100 אלף עובדים, וככה בנינו דירות למיליון עולים שנקלטו פה בחמש שנים.

אנחנו חייבים בעזרתכם לשנות את כל הפרדיגמה, להניח מתווה שיהפוך את הממשלה, השלטון המקומי ואותנו לשותפים לאותו חזון."

ראול סרוגו בכאן 11: "זה רק סימפטום לחוסר היכולת של הממשלה"

נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו, התארח בכאן 11 כדי לדבר על תופעת הפועלים הפלסטינים שמסתננים לישראל בלי לעבור בדיקות ביטחוניות. "זה רק סימפטום לחוסר היכולת של הממשלה ולחסמים שקיימים כרגע, ויותר גרוע, יד ימין לא יודעת מה יד שמאל עושה. המנהל האזרחי מנפיק את ההיתרים לעובדים הזרים כמו בכל שנה. בשנה רגילה יש סגר בדרך כלל בתקופות ביטחוניות ובחגים. לעובדים יש רישיון בתוקף, אבל הם לא נכנסים. היום, הם מסתננים דרך הפרצות בגדר. לטעמי, אני אומר את זה כאן בחריפות, זה ידוע לאנשים מסוימים במשרד הביטחון ובצבא שמעלימים עין ונותנים להם להיכנס. אסור שזה יקרה".

"אנחנו קוראים למעסיקים, לקבלנים, לא להעסיק בשום פנים ואופן עובדים פלסטינים. אסור להם לעבוד בישראל נקודה. אנחנו אומרים את זה חזור ודגש כל הזמן. הבעיה היא שהצורך קיים, ולכן החבר'ה האלה מסתננים דרך הפרצות בגדר. הבעיה היא לא הפועלים עצמם. הפועלים עצמם נבדקים במסרקות של ברזל ומי שקיבל רישיון כנראה נבדק ביטחונית. הבעיה היא שבפרצות האלה מסתננים גם מחבלים. אז במקום לקבל החלטה שאוקיי, ניתן לכמות מסוימת של עובדים פלסטינים להיכנס בצורה מסודרת במעברים – תהיה בקרה מי נכנס ומי יוצא – ועל ידי זה טיפה להקל על המחסור העצום שיש היום בענף והמדינה לא מסוגלת להביא עובדים זרים. אנחנו נמצאים פה בכנס של ערים מתחדשות של מרכז הבנייה הישראלי. כנס מרשים מאוד. דיברו פה על תכנון, דיברו פה על ביצוע, אבל מי יבצע? בלי פועלים לא נבצע כלום", הסביר סרוגו.

"הממשלה לא מצליחה דרך הכבלים שהיא שמה על עצמה להביא לכאן עובדים מהר. העובדים צריכים להגיע ב-G2G מה שנקרא בהסכם בילטרלי שיש לנו היום רק עם הודו וסרי לנקה, וזה לוקח זמן. יש הרבה בירוקרטיה, הרבה סחבת. גם משרד האוצר, וזה מדהים אותי, המחדל הזה שיש בנושא של הבאת עובדים זרים לא נוגע רק למשרד השיכון ומשרד הפנים. משרד האוצר וקופת המדינה מתדלדלת, החוסר בעובדים זרים גורם למחסור של 40 מיליארד שקל לקופת המדינה. דובר כאן על 600 מיליון לקופת הכספים, לגפני. 40 מיליארד שקל. משרד האוצר אגף תקציבים לא עושה דבר וחצי דבר כדי לשפר את המצב", הוסיף.

"אני לא רוצה לחשוב אפילו מה יקרה למחירי הדירות. אנחנו רואים אותם כבר מזנקים בשלושת החודשים האחרונים באחוז אחד בחודש בממוצע. אנחנו עלולים לחזור לממדים שהיו בעבר. לא בעבר הרחוק, בשנת 22' למשל. זה יהיה פשוט מפלצתי. היקפי הבנייה והתחלות הבנייה יורדים. בסופו של דבר מחירי הדירות עלולים להמשיך לעלות ורק עשירים יוכלו לקנות דירות בישראל", אמר סרוגו לסיכום.

ראול סרוגו בכנס עורכי הדין: "הפכנו למדינה מקובעת עם פקידים חסרי מעוף וזו התוצאה בכל תחומי החיים"

בשביעי לעשירי ממשלת ישראל נלחמה את המלחמה הלא נכונה. זה מה שקורה גם פה.

הבעיה העיקרית היום היא לא תכנון אלא חוסר כדאיות כלכלית. וצריך כאן מעורבות ישירה של האוצר, במגוון דרכים.

אנחנו ממליצים על Tax Credit כמו שממליצים בכל העולם, למעט של כמה פקידים במשרד האוצר שחושבים שלא נכון לשנות סטטוס.

מדינת ישראל הוקמה בזכות הראש היצירתי והרוח היהודית, אבל הפכנו למדינה מקובעת עם פקידים חסרי מעוף וזו התוצאה בכל תחומי החיים.

ההתאחדות ממשיכה להיאבק על טיפול במשבר בענף

הבוקר פתחה ועדת הכספים בכנסת את מושב הקיץ בדיון במשבר החמור בעניין הבנייה והתשתיות, לבקשת התאחדות הקבלנים בוני הארץ.
סרוגו השתתף בוועדה הראשונה של פתיחת כנס הקיץ, וועדת הכספים בראשותו של שר הכלכלה משה גפני (יהדות התורה). נושא הוועדה, שכונסה לבקשת התאחדות הקבלנים כדי לעסוק בהתמודדות עם המשבר בענף הבנייה והתשתיות התקיימה הבוקר (ב) בכנסת והשתתפו בה בין היתר שר הכלכלה משה גפני ושר הבינוי והשיכון יצחק גולדקנופף, חבר הכנסת אליהו רביבו המשמש כיו"ר הוועדה להבאת עובדים זרים, חבר הכנסת אלי דלל מהליכוד, לצד חברי כנסת נוספים מהאופוזיציה והקואליציה.
לאחר פתיחת הוועדה על ידי שר הבינוי והשיכון דיבר סרוגו על המשברים הגדולים איתם מתמודד ענף הבנייה והתשתיות.
סרוגו פתח ודיבר על הקושי בענף והמצב החמור: "ענף הבנייה מתמודד עם מחסור חמור. במשך שמונה חודשים המדינה הביאה רק עשרה אחוזים מהעובדים שהיא הכריזה שתביא. יש לנו מחסור בחומרי בנייה בין היתר בגלל טורקיה, ועלות חומרי הגלם הולכת ועולה.
יש הרבה חברות בנייה בקשיים, חברות נסגרות, אתרי הבנייה נסגרים – כ-40% מאתרי הבנייה שוממים. קבלני ביצוע של תשתיות ובנייה ציבורית נטשו את אתרי הבנייה – במה הם אשמים הקבלנים האלה? משרד האוצר מסרב לקיים דיון על פיצוי".
בהמשך דבריו הראה ראול שלט ובו הנתון החמור ביותר למדינה – הפסד הכנסות צפוי של 40 מיליארד שקל: "הגענו לקו האדום. אנחנו בפני הפסד שנתי של 40 מיליארד שקל, רק מענף הבנייה והתשתיות".
בהמשך קרא ראול להחזיר את העובדים הפלסטינים, כל עוד לא דואגת המדינה להביא מספיק עובדים זרים לענף: "אם אתם לא מסוגלים להביא אותם – אל תהרסו את הכלכלה!".

ראול סרוגו על הגדלת מכסת העובדים: "זהו צעד חשוב בכיוון הנכון, אך ההצלחה תיבחן במבחן התוצאה"

אושרה הצעת ההחלטה המתוקנת של משרד רה"מ לגבי הבאת עובדים זרים למשק בעקבות המחסור בפועלים, לאחר שטיוטת ההצעה ספגה ביקורת ממשרדי השיכון והפנים. נקבע כי תוגדל מכסת העובדים ל-330 אלף איש ויוגבר הפיקוח על תנאי העסקתם מחשש לסחר בבני אדם. חרף ההתנגדות, התוכנית קובעת שאם התחרות בין תאגידי כ"א זר בבנייה לא תגדל, תתאפשר הבאה ישירה של עובדים ע"י קבלנים

נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו, ציין כי "זהו צעד חשוב בכיוון הנכון, אך ההצלחה תיבחן במבחן התוצאה. אחד החסמים המרכזיים להבאת העובדים שאינו מקבל מענה הוא הבירוקרטיה הכבדה, המעכבת כבר חודשים הגעת עובדים שההתאחדות בחנה ואישרה בחו"ל והזמן הארוך לאישור הוויזות שלהם. חייבים לפעול לצמצם אותו. בנוסף, יש חשיבות אדירה לאישור תאגידי כוח אדם זר חדשים, ולתת להם אפשרות בפועל להביא עובדים. אנו מקווים מאוד שהפעם יבוא שינוי אמיתי, מכיוון שענף הבנייה והתשתית מצוי במצב קשה המשפיע לרעה באופן דרמטי על חברות הבנייה ורבע מיליון העובדים הישראלים שלהן, על רוכשי דירות והציבור כולו שממתין לתשתיות ומבני ציבור ועל הכלכלה בישראל שסובלת כבר עתה מקיטון בהכנסות המדינה וגידול בגירעון".

לחצו לכתבה המלאה בYNAT

התאחדות הקבלנים מגיבה בתקשורת על החרם הטורקי והמחסור הצפוי בחומרי הבנייה

ענף הבנייה והתשתיות מוכה ופגוע מתחילת המלחמה: מאז אוקטובר אנחנו חווים מחסור חמור ועליית מחירים בחומרי הבנייה, כאשר בימים האחרונים הגיעה אלינו מכה נוספת, והיא החרם מטורקיה. ענף הבנייה והתשתיות מושפע מאוד מקשרי הסחר עם טורקיה שכן ברזל, מלט ואלומיניום מגיעים בעיקר משם.

לפי הניתוח שנעשה אתמול בהתאחדות, על ידי אגף כלכלה וכוח אדם, כשליש מסך היבוא מטורקיה בשנה שעברה היה של חומרי ומוצרי בנייה. ערב המלחמה היקף היבוא הכולל של מוצרים וחומרים מטורקיה עמד על 4.6 מיליארד דולר, מתוכם 1.5 מיליארד של חומרי ומוצרי בנייה, כ-10% מכלל צריכת החומרים ומוצרי הבנייה בישראל. רבע מהמלט הנצרך בישראל מיובא על ידי טורקיה, וכחמישים אחוז מהברזל.

התאחדות הקבלנים בוני הארץ התראיינה בגופי התקשורת השונים והציגה את עמדת ענף הבנייה. ראול סרוגו, אמר לידיעות אחרונות ואתר Ynet:

"אם המדינה לא תעודד יבוא ממדינות נוספות ותקל על יבואני מוצרי הבניין, מחירי הדירות צפויים לטפס בהמשך שנת 2024. זו לא הפעם הראשונה שארדואן נוהג בצורה נקמנית נגד מדינת ישראל. הגיע הזמן שאנחנו נבין שטורקיה איננה מדינה שעליה צריך לקיים תלות בנושא ציוד וחומרי בניין. יבואנים ישראליים מייבאים ממנה כיום מלט, שיש, ברזל, כלים סניטריים ועוד כי הם במחירים תחרותיים", הסביר סרוגו.

 

גם בעיתון ממון צוטט אתמול ראול ואמר כי "הגיע הזמן שאנחנו נבין שטורקיה איננה מדינה שעליה צריך לקיים תלות בנושא ציוד וחומרי בניין. אסור להסתמך על יבוא ממדינה אחת או שתיים. לכן המדינה צריכה לעודד תוצרת כחול לבן ולתמוך בהתרחבות היבוא למדינות חדשות".

חיים פייגלין ועמית גוטליב התראיינו אתמול לעיתון TheMarker. חיים פייגלין, שצוטט בתחילת הכתבה אמר בין היתר כי "יידרש תיקון, ויכול להיות שבחלק מהדברים יהיו עליות מחירים. תהיה תקופת הסתגלות ואולי פה ושם עיכובים בביצוע".

היום צוטט ראול בעיתון TheMarker ואמר: "אם המדינה לא תעודד יבוא ממדינות נוספות ולא תקל על יבואני מוצרי הבניין, מחירי הדירות צפויים לטפס השנה".

לקריאת כלל הכתבות בתקשורת –

YNET

N12

העיתון החרדי יתד נאמן 

גלי צה"ל

אתר ביזנס 

נדל"ן ניוז

ICE

 

עיתון TheMarker: קבלני התשתיות ממשיכים לבנות בהפסד

מצוקת קבלני התשתיות, כמו גם קבלני הדיור, הולכת וגדלה בכל יום. מאות עובדי בנייה החסרים לענף לא מגיעים, החוזים לא משתנים ועל הקבלנים מושתות קנסות תוך אובדן הכנסות מיידי.

הבוקר עלתה בעיתון הכלכלי TheMarker כתבה מהשטח, אשר ראיינה קבלני תשתיות מייצגים שסיפרו על מצבם כסימפטום למצב הענף כולו. את הכתבה יזמה התאחדות הקבלנים בוני הארץ באמצעות אגף תשתיות ובנייה חוזית.

בכתבה רואיינו שלושה קבלני תשתיות –מיכאל פאר, אבי הושיאר מאיר דוגה ודודי קידר, אשר סיפרו על מצב הפרוייקטים שלהם, מצב החברה והענף כולו.

 

בין היתר נכתב בכתבה כי "ענף קבלני התשתיות ומבני הציבור נקלע לקשיים בעקבות סגירת המדינה לעובדים מהשטחים. רבים מהקבלנים הפסיקו את העבודות כליל, וחלקם עומדים בסכנת קריסה כלכלית. הפסד ההכנסות של קבלני התשתיות בעקבות השיתוק נאמד על ידי התאחדות הקבלנים, הנסמכת על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בכ–12.7 מיליארד שקל ברבעון — כלומר, יותר מ–25 מיליארד שקל מאז פרצה המלחמה.

הקבלנים מקימים מוסדות ציבור כגון בתי ספר וגני ילדים, כבישים, גני משחקים ומערכות מים וביוב. לכן עצירת הבנייה צפויה להשפיע גם על רוכשי דירות בשכונות חדשות שאמורים לקבל את דירותיהם לקראת שנת הלימודים הבאה: גם אם קבלן השלים את בניין הדירות, הכניסה עלולה להתעכב בשל היעדר תשתיות."

מיכאל פאר, בעלי חברת כנפו אריה הנדסה אזרחית המתמחה בתשתיות צנרת והמשמשת קבלנית של חברת מקורות, אמר שהחברה הממשלתית מגלה הבנה לעיכובים: "החברה מפעילה לחצים לקדם את העבודות התקועות, אבל מגלה הבנה למצב ולא הוגשו נגדנו תביעות. אבל ההבנה אינה פותרת לי את הבעיה של התייקרות העבודות. אני ממשיך בפרויקט שאני יודע שאסיים בהפסד של 300 אלף שקל. אין לי ברירה, איני יכול לסגור את החברה".

מאיר דוגה, בעל חברת התשתיות נתיבי רם, העובדת בעיקר עבור חברות עירוניות בירושלים, בונה תשתיות למגורים בשכונת רמות, להעתקת מחסום ולאג'ה בכניסה לעיר ולמסוף אוטובוסים. "היו לי שלושים עובדים פלסטינים, וברגע שהם עזבו הפסקתי את כל העבודות", הוא סיפר. "הודעתי ללקוחות שאין אפשרות להמשיך. בינתיים אני ממשיך לשלם משכורות לעובדים הישראלים שלא פיטרתי. אני אוכל להחזיק מעמד עוד כמה חודשים, לא יותר".

דודי קידר סיפר: "נאלצתי לעצור את הבנייה. אין באופק חוזים חדשים, כי אין לי אפשרות לגשת למכרזים בהיעדר כוח אדם".

אבי הושיאר אמר שהוא גם מתקשה לגשת למכרזים חדשים לקראת שנת הלימודים הבאה, מכיוון שמחירוני התשלומים של הרשויות המקומיות אינם מעודכנים לשכר העבודה החדש. "הרשויות עובדות על פי 'מחירון דקל', שאיש לא עידכן לאחר המלחמה. הפרשי המחירים לעומת העלות בפועל הם 35%–40%".

 

גם סגן ההתאחדות וראש אגף תשתיות ובנייה חוזית, צביקה דוד, התראיין לכתבה ואמר כי:

"ההתאחדות פנתה למשרדי הממשלה העוסקים בבנייה ותשתיות והציגה להם חוות דעת של המשנה ליועמ"ש לשעבר, ארז קמיניץ, שלפיה נדרש דיון מחדש על כל סוגי הבנייה הציבורית והתשתיות. במקביל דנו בעניין הזה עם בכירי השלטון המקומי. עד לרגע זה לא קיבלנו שום אינדיקציה שלקובעי המדיניות יש תוכנית לטיפול במשבר".

לחצו לקריאת הכתבה 

ראול סרוגו בטלוויזיה הערבית "מכאן" על משבר כוח האדם

"אוזלת היד והרשלנות של הממשלה בדרך הטיפול במשבר ענף הבנייה, יוביל תוך זמן קצר למדבר דיור ותשתיות לאומי."
כך אמר השבוע ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ לכאן 11 בשפה ערבית, באייטם שעסק במשבר של ענף הבנייה והתשתיות הנגרם כתוצאה מהמחסור בעובדי הבניין. עוד אמר סרוגו: "הממשלה חייבת לגרום לכך שמשבר כוח האדם בענף ייפתר מידית!"

נשיא התאחדות הקבלנים בכנס עם ראשי הערים המתחדשות בישראל

אתמול (רביעי) התארח נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ ראול סרוגו בכנס עם ראשי הערים המתחדשות בישראל.

מדובר במפגש פסגה חשוב של ראשי הערים המתחדשות בישראל שהתקיים אתמול בבוקר בתל אביב, במסגרת מועדון המנכ"לים של נדל"ן מדיה. למפגש הגיעו ראשי עיר מכל חלקי הארץ ואישים בכירים מענף הבנייה והתשתיות שהשיבו על שאלות ההתחדשות העירונית החשובות ביותר למשק.

במהלך האירוע, שהתמקד בנושא החם ביותר בתחום הבנייה כיום בצל המלחמה, עלו על הבמה לא פחות מ-13 ראשי ערים נבחרים מהצפון, השרון, המרכז והשפלה – אשר התייצבו מהשבעה באוקטובר לצד מנהל הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית למען מטרה אחת חשובה: לזרז את "כיפת הברזל של האזרחים" – ההתחדשות העירונית. המסר המרכזי של האירוע: "באנו לחזק", ממ"ד פירושו מיגון, ורק פינוי-בינוי יביא לתוצאה המונית.

נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו, בכנס עם ראשי הערים המתחדשות בישראל: "שלאף אחד לא יהיה ספק- העובדים הזרים יחזרו לעבוד בישראל ובשיתוף פעולה מלא עם ראשי הערים, נגביר את הנוכחות של כוחות הביטחון ליד אתרי הבנייה ומסביבם.
חשוב להבין שאם זה לא יצא לפועל, גני ילדים ובתי ספר פשוט לא יפתחו ב-1 בספטמבר".

סרוגו דיבר גם על נושא הליבה של הכנס, התחדשות עירונית ואמר כי "נושא ההתחדשות העירונית נוגע להכל, זה הרבה יותר ממגורים, זה ביטחון, מסחר, תשתיות וגם כסף רב לקופת העיר, שבסופו של דבר חוזר לאזרחים בשיפור איכות חייהם. שלשום התפרסם מדד מחירי הצרכן ואנחנו רואים באופן מפתיע שמחירי הדירות באזורים פריפריאליים עולים, בחיפה, בדרום. הסיבה היא שאנשים רוצים לקנות דירה חדשה עם ממ"ד, רוצים ביטחון. התקפות הטילים ומה שחווינו במוצ"ש הוא בלתי נתפס. אי אפשר תמיד לבנות על זה שכיפת ברזל תעצור את הכל. הממ"ד הוא כיפת הברזל השנייה, המעגל השני של הביטחון. החשיבות בהתחדשות עירונית בראש ובראשונה היא הגנה על חיי אדם. כשראשי עיר לא מאשרים פרויקטים כאלה, הם צריכים להבין את המשמעות. זה אחד הדברים שאנחנו לוקחים איתנו מהמלחמה הנוכחית".