חדשות כלכליות Archives - בוני הארץ : בוני הארץ
הועידה הלאומית לבניה ותשתיות 2023

כמידי שנה, גם ביוני 2023 קיימו התאחדות הקבלנים בוני הארץ והקרן לעידוד ופיתוח ענף הבנייה את הוועידה הלאומית השנתית לבניה ותשתיות בעיר אילת. גם השנה הכנס היה בסימן גשרים לעתיד, אשר תואמת  את תפיסת העולם לפיה פועלת ההתאחדות, לקידום הענף והכנתו לעתיד טוב יותר.

הכנס התקיים בלב אחת התקופות הסוערות והמאתגרות ביותר שידע ענף הבנייה והתשתיות מזה שנים רבות. גם השנה הופיעו בוועידה השרים, הרגולטורים וקובעי המדיניות המרכזיים אשר משפיעים על היומיום המקצועי של כל אחד ואחת מאזרחי המדינה.

הוועידה זכתה להופעות בכל כלי התקשורת המרכזיים, הפכה לסדר היום הכלכלי של מדינת ישראל בענף הנדל"ן והגיעה לכלל אזרחי המדינה ולקובעי המדיניות.

לחצו פה לצפייה במצגת המייצגת את קטעי התקשורת המרכזיים והבולטים בהם הופיעה הוועידה והתאחדות הקבלנים בוני הארץ.

 

המדינה מטילה אחריות על קבלנים להתמודד עם תופעת הפרוטקשן

התאחדות הקבלנים בוני הארץ פרסמה בידיעות אחרונות מכרז של רמ"י, באמצעות חברה לניהול פרויקטים, ובו נקבע כי כל האחריות לפגיעה בעסקה או בפרויקט שתיגרם על ידי גורמי פשיעה תהיה באחריותו המלאה של היזם.

ההתאחדות שלחה מכתב דחוף למשרד הבינוי והשיכון ובו נמתחה ביקורת חריפה על המכרז. בין היתר נאמר במכתב: "לא נראה שהמדינה הציבה בראש סדר היום את המאבק בפשיעה הכלכלית. ולא זו בלבד אלא שבמכרזים שמוציאים מזמיני העבודה הציבוריים, וביניהם משרד הבינוי ורמ"י מוטלת כל האחריות בנושא זה על הקבלנים".

לחצו  לקריאת הכתבה מידיעות אחרונות

לחצו  לשמיעת ראיון המשך של סמנכ"לית התאחדות הקבלנים בוני הארץ, שירי בכר מסאמי ברדיו Ynet

עופר שגיב ועמית גוטליב בתגובה של הירידה בהתחלות הבנייה

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה אתמול (20.6)  נתונים לגבי התחלות הבנייה של דירות חדשות ממחישים גם הם את עומק משבר הדיור.

על פי הנתונים, ברמה השנתית, היקף הנפקת ההיתרים נותר גבוה ועומד על כ-75 אלף דירות שהונפקו במהלך 12 החודשים האחרונים (אפריל 2022-מרץ 2023),נתון המשקף ירידה מינורית של כ-2.6% לעומת 12 החודשים שקדמו להם.

לעומת זאת בקצב השנתי של הבנייה בפועל מורגשת ירידה, כאשר בסך הכל, ב-12 החודשים האחרונים החלה בנייתן של כ-62.5 אלף דירות, נתון המשקף ירידה של 10.4% בקצב הבניה השנתי לעומת 12 החודשים שקדמו לכך. התחלות הבנייה "נטו", היו נמוכות אף יותר, ועמדו על 58,720 דירות, מאחר ו-3,760 דירות קיימות נהרסו במסגרת מיזמי התחדשות עירונית.

 

לחצו כדי לשמוע את עופר שגיב שהתראיין ודיבר על המצב בענף לכאן 11

גם עמית גוטליב התראיין לרדיו 103FM ודבריו שולבו בפתיח התוכנית, בין היתר אמר גוטליב כי אנו עדים למחסור גדול בהיצע הדירות שעתיד להתעצם ולהעלות תא מחירי הדיור כאשר יחזרו הרוכשים לשוק. עוד התייחס לצעדי הממשלה שנדרשים כעת, לחצו לשמיעה

חיים פייגלין על כישלון מכרזי דירה בהנחה

אחרי שהשיקה פרויקט דגל בקריית גת ולא הצליחה למשוך אליו קבלנים, החליטה המדינה לצמצם את מספר את מספר הדירות בהנחה על חשבון הזוגות הצעירים, במטרה לגרום לקבלנים לבנות. הסיפור הזה מדגיש את הכישלון הגדול בהתמודדות עם משבר הדיור.

סגן נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, חיים פייגלין, הסביר את חוסר העניין של הקבלנים בפרויקט. "המכרז כפי שפורסם, רוב הקבלנים מצאו שהוא לא מתאים להם ולא כלכלי להם, ולכן כנראה לא הוגשו הצעות. כתוצאה מכך התקבלו כל מיני הודעות מבלבלות שחייבו דחייה".

במקום לשווק, כפי שתוכנן, 80 אחוז ממחיר מטרה – מסלול שבו הדירות נמכרות בהוזלה משמעותית – רק 50 אחוז מהן יוצעו בהנחה, והיתר בשוק החופשי כדי שהקבלנים ירוויחו. גם היחידות שבכל זאת נשארו במחירים מפוקחים ומופחתים, יעלו הרבה יותר: 18,200 ש"ח למ"ר, לעומת כ-12,200 ש"ח במכרז המקורי – זינוק של 43 אחוז, שמעמיד בסימן שאלה את כדאיות העסקה כולה בעבור הקונים.

"כאשר מכרז נכשל, אז אף זוג צעיר לא זוכה באף דירה. אני מציע להתנחם בעובדה שאם המכרזים עכשיו, במתכונת הזאת, יצליחו, אז אכן זוגות צעירים יצליחו לפגוש דירה בהנחה ולא איזה סיפורי בדים", מוסיף פייגלין.

למרות הצהרתו של שר השיכון יצחק גולדקנופף כי הוא "לא יודע שיש משבר בענף הזה", מנהל הרשות יעקב קוינט שוקל להקל עוד יותר על הקבלנים המתלבטים כדי שהמכרז כולו, 9,000 יחידות דיור שאמורות להשתחרר לשוק, לא יירד לטמיון. המתחם המערבי בשכונה מיועד כולו רק למגזר החרדי, שם המחיר המתוכנן למ"ר יהיה נמוך יותר: 16,400 ש"ח, במקום 18,200 ש"ח כמו בשכונה החילונית.

ראול סרוגו במסיבת העיתונאים של וועידת הנדל"ן: "המשבר בענף הבנייה והתשתיות מסכן את המשק בישראל"

בכנס התאחדות הקבלנים והבונים אמר מנכ"ל משרד השיכון, יהודה מורגנשטרן: "כשאנחנו מסתכלים היום אחרי עשור של מחיר למשתכן ותוכניות ההמשך לא בטוח שהייתי מתחיל אותן, הוציאו עשרות מיליארדים על התוכניות והייתי לוקח את אותם מיליארדים כדי לבטל את הפריפריה. אם הייתה תוכנית תחבורה ותשתיות טובות כנראה שהשוק היה נראה אחרת. צריך כרגע לתת לשוק לרוץ אבל תוכנית דירה בהנחה ממשיכה".

נשיא האחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו, דיבר גם הוא בכנס ואמר כי "המשבר בענף הבנייה והתשתיות מסכן את המשק בישראל. בשנה האחרונה נרשמה צניחה של 43% בהכנסות הממשלה הישירות מנדל"ן. על בסיס נתוני תחילת 2023 אנו צופים ירידה של כ-33% נוספים השנה – כלומר ירידה של כ-15 מיליארד שקל בהכנסות ממסי הבניה שאליהם התרגלה וצניחה של כמעט 40% בהכנסות הכוללות של המדינה מהענף יחד, כולל מכירת קרקע​. מדובר באבדן סכום עצום של 32 מיליארד שקל".

מנכ"ל ההתאחדות, יגאל סלוביק הציג נתונים נוספים, ואמר כי: "בשנה האחרונה זינקו הוצאות המימון בענף פי 4 ובמקביל נחתך ב-25% מספר היקף התחלות הבנייה ולאור זאת זינק המחסור בדירות למשק ל-228 אלף יחידות דיור. ההשקעה בתשתיות הגיעה לשיא שלילי של עשור, המחסור בעובדים הקפיץ את הזמן הממוצע לבניית דירה עלה ל-31 חודשים, מרכזי קרקע נכשלים בהיקף הולך וגדל ואין תוכנית ממשלתית מסודרת לטיפול בענף".

סגן נשיא ההתאחדות, צביקה דוד, אמר כי: "אנחנו במשבר עולמי של עלויות בחומרי הגלם ובמדדים תשומות שמזנקים בעקבותיו, יחד עם קשיים פיננסים. על המדינה לבטל את החרגת עבודות הנדסה בנאיות בחוק מוסר תשלומים שקובע תשלום תוך 45 יום מתום חודש העבודה. צריך לערוך חוזים בין הקבלן, מזמין בנייה ציבורי, וגוף פיננסי המלווה את הקבלן, והחוזה ישמש כבטוחה למימון התזרימי של הפרויקט. המדינה חייבת לטפל בסכנה חדשה לענף של היעדר יכולת קבלנים לרכוש ביטוח על עבודתם, עקב משבר ביטוחי עולמי ותביעות שיבוב של הביטוח הלאומי, בתאונות עבודה".

סגן נשיא ויו"ר אגף יזמות ובניה של ההתאחדות, חיים פייגלין: "המדינה תגיע ל-20 מיליון תושבים בדור הנוכחי אך מקדמת כל שנה בניית 100-200 אלף יח״ד ובכך מסכנת את כולנו. ניתן היה לצפות לתוכנית מתאר ל-40 שנה קדימה לכל הפחות ו-5 מיליון דירות עם תשתיות, שטחי התעסוקה ומסחר. רק כך ניתן לתקצב, לתכנן ולבצע את התשתיות הנדרשות בזמן. יש לתכנן כעת שתי מטרופולינים חדשים בנגב ובגליל בנוסף לעיבוי ערים קיימות".

נשיא הכבוד של ההתאחדות ויו"ר ארגון הקבלנים בשרון, רוני בריק: "התחדשות עירונית מחזיקה כיום מעל חמישית (20.9%) מהתחלות הבנייה בישראל והפוטנציאל הוא אדיר. ראינו גידול של 40% בהתחדשות העירונית ב-5 השנים האחרונות. הרוב בתמ"א 38 של הריסה ובניה מחדש. זה זינוק של 300% בחמש השנים, 9,200 דירות. למרות זאת, המדינה ממשיכה לתכנן חיסול של התמ"א. עיריות נמצאות לפני בחירות וצריכות להגיע להסכמה פנימית על תוכנית התחדשות לעיר שבלעדיה – תיעצר התמ"א אצלן. זה לא יעבוד".

ממלא מקום נשיא ההתאחדות ויו"ר ארגון הקבלנים בנגב, אלי אביסרור: "מדברים בממשלות על קידום הפריפריה וזה נשאר על הנייר. צריכה להיות תוכנית מסודרת שתבטיח הגירה חיובית לפריפריה ותמנע עוד זינוק במחירי הדירות בכל הארץ. היא חייבת לכלול תמריצים בדרום ובצפון. בבאר שבע למשל צריך לתת תמרצים שהדרום מקבל והיא החורגה מהם. התוכנית חייבת לכלול רכבות מהירות של 35 דקות לבאר שבע ולצפון. הרחבה של כביש 6 בנגב. שדה תעופה נוסף בנבטים ובתי חולים חדשים. בבאר שבע כבר אושרה תב"ע כזו, אחרי שנים של בית חולים אחד ל-700 אלף תושבים".

גזבר התאחדות הקבלנים וממלא מקום יו"ר ארגון קבלני ירושלים, אילן גורדו: "לפי נתוני האוצר, מחוז ירושלים הוא היחיד שבו לא פחתו השנה מכירות הדירות. ירושלים צמחה בתוך 20 שנה ב-300 אלף תושבים וצפויה לגדול בחצי מיליון בעשור הקרוב. העיר צומחת לאור מדיניות הפחתת רגולציה, ההפוכה מברוב חלקי המדינה, ולאור השקעה מאסיבית בניקיון ופיתוח סביבתי, יחד עם מהפכה תחבורתית אמיתית, ותפיסה שמוביל ראש העירייה של קידום ציפוף בבנייה לגובה לצורך פגיעה מינימאלית בשטחים פתוחים בעיר. אפשר אחרת".

ראול סרוגו בתוכנית אנשים: "הגיע הזמן שקבלן בניין ידליק משואה בהר הרצל ביום העצמאות"

ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ מדבר על חלום הדירה שהולך ומתרחק בתוכנית "אנשים" בערוץ 12,
"שוק הדיור נמצא בכישלון כבר כ-15 שנה. במצב הזה, אם הממשלה לא תתעשת אנחנו נראה זוגות צעירים בורחים מהמדינה הזאת. הממשלה צריכה גם להבין שהקבלנים הם לא הבעיה, הם הפתרון. אנחנו בונים את המדינה והגיע הזמן שקבלן בניין ידליק משואה בהר הרצל ביום העצמאות!"

לחצו לצפייה באייטם המלא

איציק גורביץ': "מכרזים שמיועדים לדיור להשכרה נכשלים גם בפריפריה, גם במרכז"

סמנכ"ל ומנהל אגף כוח אדם, כלכלה ומיסוי בהתאחדות הקבלנים בוני הארץ, איציק גורביץ', התארח בתוכנית "סודות הנדל"ן" בקשת 12 כדי לדבר על מצב השכירות ארוכת הטווח בישראל. "קודם כול המכרזים שנכשלים, ואם אנחנו מדברים מכרזים שמיועדים לדיור להשכרה נכשלים גם בפריפריה, גם במרכז. למה זה קורה? קורה קודם כול בשל הריבית. בריבית פרויקטים של דיור להשכרה בנויים על ריבית של חמישה וחצי אחוז תשואה. כרגע אפשר לקבל בבנקים שבעה אחוזים ריבית, לכן אין פה הצדקה כלכלית", אמר גורביץ'.

"צריך לקחת בחשבון שדירה להשכיר זה מסלול אחד. יש מסלולים אחרים כמו חוק עידוד השקעות הון, שגם שם התשואות היו סביב שלושה וחצי, ארבעה אחוזים, אז מול ריבית שאיש פרטי יכול לקבל ארבעה אחוזים, זה בוודאי שלא ילך. ואם נוסיף על כך את אותו פלח הגדול ביותר, שזה אותן דירות להשכיר שהאנשים הפרטיים קונים, ומשכירים בזה 90 אחוז משוק הדיור, אז כרגע, שוב, לקבל תשואה של שלושה אחוזים עם רווחי הון שלא בטוחים, מן הסתם המסלולים הללו לא מקדמים דיור להשכרה", הוסיף.

לסיכום אמר גורביץ' "קודם כול ההתמקדות הייתה פה בנושא של מכרזים במסגרת דירה להשכיר, אבל זה לא מספיק. גם אם התכנון היה 100 אלף בפועל, מה שהוצג בוועדת הפנים של הכנסת, 17 אלף, ושוב, חלק מהפרויקטים הם בביצוע ועוד לא רואים הרבה מאוד זוגות צעירים. ישנם מסלולים נוספים של חוק עידוד השקעות הון שאפשר ליזמים כן להשקיע באותם מיזמים, וגם פה השינויים שבוצעו לפני שנה וחצי הקשו ומקשים על הקבלנים להוסיף עוד אלפי דירות. ישנם המסלולים של השוק הפרטי, אבל אז מעלים מס רכישה. בסופו של דבר צריך לקחת את שוק השכירות, על כל הרבדים שלו, לא רק הנושא של דירה להשכיר, ולתת מענה גם בתחום של הקרקעות, גם בתחום של המיסוי, בפירוש בתחום התכנוני. בפירוש אם יראו שיש רצון לעשות שינויים באותם רכיבים, כן ניתן להעמיד תוכנית שנותנת מענה גם במצב ריבית".

סמנכ"לית תשתיות ובנייה חוזית שירי בכר מסאמי בעיתון גלובס: "ישנם פרויקטים בהם הקבלן לא מצליח להשיג ביטוח"

שירי בכר מסאמי, סמנכ"לית תשתיות ובנייה חוזית בהתאחדות הקבלנים בוני הארץ, התראיינה לעיתון גלובס ודיברה על התייקרות הביטוח לקבלנים, העיכוב בהתחלת הפרויקטים וריכוזיות המשק.

בין יתר הדברים סיפרה שירי על המכתב ששלחה התאחדות הקבלנים לסגן בכיר הממונה על שות שוק ההון, ובו נכתב על הקושי ההולך וגובר ברכישת פוליסות ביטוח ובהארכת פוליסות קיימות.

עוד דיברה שירי על תביעות השיבוב של המוסד לביטוח לאומי שהן "מעמידות את חברות הביטוח הישראליות ואת מבטחי המשנה במצב שבו אין להם ודאות באשר להיקף התביעות וההפסדים שייגרמו להם בשוק הישראלי, דבר שמחייב את חברות הביטוח לשמור על רזרבות גדולות לתקופה ארוכה. כמו כן, הצביעה על סכומי פיצויים גבוהים בישראל בתביעות נזיקין – גם לעובדים בעל שכר נמוך – העלולות להוות משקולת כבדה על קופות חברות הביטוח וכתוצאה המוטיבציה שלהם לבטח קבלנים פוחתת.

עוד סיפרה שירי כי ההתאחדות הקבלנים מקבלת הרבה תלונות על עלויות הביטוח, "כמעט פעם ביומיים יש לי פנייה בנושא זה מיזם המבקש שנעזור לו. אכן, היו אירועים גיאופוליטיים והביטוח עלה בכל העולם, אבל בישראל הבעיה הזו הוחרפה בגלל שינויים בשוק הביטוח". בכר מסאמי מוסיפה ש"ישנם פרויקטים שעומדים כי הקבלן לא מצליח להשיג ביטוח".

 

לחצו להורדת הכתבה המלאה

לחצו לקריאת הכתבה המלאה

 

ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ בראיון לתוכנית "הכל פוליטי" בכאן 11

הדירות בארץ יקרות בגלל עלות הקרקע, עלות חומרי הגלם והייצור, המיסוי הגבוה והיצע הדירות הקטן, שעם עליית הריבית הוא קטן אפילו יותר

 

אתמול השתתף נשיא ההתאחדות באולפן כאן 11 בתוכנית הכל פוליטי במוצאי שבת. בתוכנית דיבר סרוגו על מדד מחירי הדיור של הלמ"ס שפורסם יומיים לפני כן, ובו נראית בלימה של מחירי הדיור.

סרוגו אמר כי ראינו שני ציוצים, של סמוטריץ' שלקח אחריות על הבלימה ושל אלקין שזה בזכותו, ושניהם לא צודקים. כל הדירות שהתחילו ב-2022 כבר נמכרו, יש פחות משליש מהדירות שאינן מכורות ולכן אין לחץ להוריד מחירים.

הריבית זה גיים צ'יינג'ר, היא גרמה למשכנתאות להתייקר והעלתה על הגדר את רוכשי הדירות וזה ניכר במשרדי המכירות שהתרוקנו.

הממשלה חייבת לפעול כך שהמחירים לא יעלו בהמשך.

לחצו לצפייה באייטם המלא