חיים פייגלין: "המצב הנוכחי שמגיע אחרי עליית הריבית יכול להיות קטלני להרבה מאוד גופים בענף הבנייה" - בוני הארץ : בוני הארץ

חיים פייגלין: "המצב הנוכחי שמגיע אחרי עליית הריבית יכול להיות קטלני להרבה מאוד גופים בענף הבנייה"

למרות הזמן שעבר מאז תחילת המלחמה, ענף הנדל"ן עדיין מצוי בקיפאון. הפועלים הפלסטינים טרם הוחזרו לעבודה בישראל, ופועלים זרים ומקומיים הפסיקו לעבוד, מה שמקשה מאוד על המשך פעילות הבנייה. גם היקפי הרכישות צנחו והרוכשים הפוטנציאלים כמעט שלא מגיעים למשרדי המכירות, כשברקע נותרה נקודת הפתיחה הגרועה הכוללת ריבית גבוהה ודירות יקרות.

סגן נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, חיים פייגלין, סבור שמדובר במשבר חסר תקדים. "סיימתי לימודי הנדסה בטכניון ב-1979 ומאז אני בענף ואני לא זוכר משבר כזה. ביום כיפור עוד לא הייתי בתחום אבל למשפחתי הייתה חברה קבלנית ואני זוכר מה היה. בתקופות של האינתיפאדה השנייה ומלחמת לבנון השנייה ב-2006 היה משבר נוראי וראינו המון משקיעים שברחו מכאן לחו"ל, אבל העוצמתיות עכשיו חזקה יותר. זה ענף למוד משברים, אבל החשש שזה יכול להיות אירוע גדול יותר", הוא מספר.

"מה שהכי צריך להטריד הוא הסנטימנט הכללי ומצב הרוח הלאומי שנמצא בשפל עם רמה גבוהה של חוסר ודאות לגבי הימשכות המשבר והעוצמות שלו. יש הרבה שאלות שמרחפות באוויר ואין עליהן תשובות", הוא מוסיף. "המצב הנוכחי שמגיע אחרי עליית הריבית יכול להיות קטלני להרבה מאוד גופים בענף הבנייה. זה ענף שיושב על חוב של 500 מיליארד שקל, ומספק כ-20 אחוז מהכנסות המדינה".

עוד מסביר פייגלין שהמצב באתרי הבנייה רע מאוד. "מאז 7 באוקטובר, קצת יותר מ-50 אחוז מהאתרים לא נפתחו בכלל ויש בהם אפס פעילות. תחשוב על קבלן קטן שגייסו את מנהל העבודה היחיד שלו. האתר שלו יהיה משותק. בניגוד למה שחושבים, הקבלנים הקטנים והבינוניים הם אלה שמייצרים את רוב הדירות בענף, והם רגישים מאוד למצבים כאלה. האתרים שכן עובדים, פועלים בתפוקה חלקית כך שהענף כולו מפיק 30-40 אחוז מהתוצר שלפני המלחמה. השנה הזו תסתיים בסביבות 45 אלף התחלות בנייה כשהתחזית הייתה 80 אלף".

האם הפתרון יגיע בדמות הפועלים מחו"ל? לדברי פייגלין, "אף עובד זר לא יגיע לכאן לפני סוף פברואר ולכן צריך שיאפשרו לנו להביא עובדים ישירות. גם ההסדרים האחרונים שהחליטו עליהם (במסגרת הסכמים בילטרליים ומחוץ להם) הם עדיין דרך תאגידים ומנהל האוכלוסין. להתאחדות הקבלנים יש קשרים מצוינים עם התאחדויות מקבילות בכל העולם וצריכים לאפשר לנו להביא עובדים בעצמנו אנחנו מסוגלים להביא כוח אדם מהר. כרגע הענף הזה חי על זמן שאול".

ומה יקרה בטווח הארוך? "אין לי ספק שמי שיצלח את המשבר הזה ויעבור אותו, יגיע לתקופה שתהיה כאן פעילות חסרת תקדים בהיקפה, גם בגלל הערכה שיגיעו לכאן יהודים מכל העולם", אומר פייגלין.

אז איך נערכים הקבלנים ליום שאחרי? לפי פייגלין, "כולם במגננה, לא יודעים איך זה יסתיים ואל תשכח שאנחנו עדיין עם ריבית גבוהה, וזה מקשה. כולם חושבים על הקטנת מינוף (חובות) והגדלת נזילות. יש גם התייקרות של התשומות. בנוסף, המדינה הפחיתה מההצמדה לטובת הרוכשים, וזה הגדיל את הסיכון. אנחנו גם נתקלים בתופעה של עובדים זרים שמבקשים עוד כסף ומאיימים ללכת. הכול התייקר".

על מי מוטלת האשמה? "כולם אשמים. ענף הבנייה הוא ענף עתיר הון ועתיר חוב. אתה חייב הון עצמי גבוה ונגישות למימון ולאשראי כי אחרת אתה לא מסוגל לפעול בענף הזה. כשהייתה רוח גבית של הבנקים כולם חייכו. זה היה טוב לתקציבי המדינה ולשלטון המקומי. כולם נהנו, גם הקבלנים והיזמים. ברגע שזה נעצר, כל אחד מפנה את האצבע אל האחר. בסופו של דבר, מה אנחנו מממנים? רכישות קרקע, היטלי השבחה וכדומה. זה המינוף שלנו, ורובו הלך למדינה ותואם את האינטרס שלה. כשהאצנו את קצב הבנייה כולם עודדו אותנו להתמנף, אז היום להגיד לעסקים שהם אחראים ושיפשטו רגל זו אמירה קשה מאוד", אומר פייגלין ומוסיף כי "יכולים להיות איחורים גם של חצי שנה והמדינה תהיה חייבת לפתור את זה. הענף לא יוכל לעמוד בנטל".