משרד השיכון קורא לקבלנים לפתוח את אתרי הבנייה - בוני הארץ : בוני הארץ

משרד השיכון קורא לקבלנים לפתוח את אתרי הבנייה

רשם הקבלנים במשרד הבינוי והשיכון, עמית גריידי, קורא לקבלנים לחזור לעבודה שוטפת באתרי הבנייה, אחרי שרשויות מקומיות ברחבי הארץ עצרו את הפעילות באתרי הבנייה עם פרוץ מלחמת חרבות ברזל בשבוע שעבר. מספר הביעו קבלנים הביעו חשש מפני קריסת הענף בעקבות עצירת העבודות והמחסור בפועלי בניין.

בשבת שעברה פרסם פיקוד העורף הנחיות הנוגעות לעבודה באתרי בנייה ברחבי הארץ, הקובעות כללי מיגון לגבי עבודה בשטח פתוח וכן באתרי בנייה שבהם הבנייה כבר בעיצומה. בחלק מהיישובים החליטו הרשויות המקומיות על עצירת הבנייה, בין היתר בערים הרצליה, רמת השרון, תל אביב, פתח תקווה, רמת גן, בת ים, ראשון לציון, גבעתיים וקריית גת. ישנם מספר אתרי בנייה פתוחים ברשויות מקומיות באזור צפון הארץ.

במכתב ששלח לציבור הקבלנים כתב גריידי כי הוא מבקש לחדש את פעילות הבנייה בכפוף להנחיות פיקוד העורף במלואן, ובסעיף הרביעי התייחס לסוגיית פועלי הבניין הפלסטינים: "כל עוד מוטל סגר על שטחי הגדה המערבית ועזה, הקבלן לא יעסיק עובדים שאינם מורשים להיכנס לישראל, מהשטחים האמורים, וכל אדם אחר שאינו מחזיק אישור שהייה ורישיון עבודה מתאים. הקבלן יוודא כי האמור מתקיים לגבי כל אדם הפועל באתר, לרבות באמצעות קבלני משנה וכל גורם אחר".

נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו, אמר בעקבות הודעת רשם הקבלנים כי "ענף הבנייה והתשתיות במשבר עמוק. מעל 80 אלף עובדים פלסטינים, שמהווים את כוח האדם המרכזי בענף, נמצאים בסגר, כ-5,000 מתוך 18 אלף עובדים זרים כבר עזבו את ישראל. חלק ניכר מראשי הערים הורו על סגירת אתרי בנייה בערים שלהם. במצב זה, יתר העובדים הזרים שלא יכולים לעבוד, יעזבו את המדינה תוך מספר ימים, וכתוצאה מכך הענף יאבד את יכולתו לעבוד ויושבת לחלוטין. המשמעות היא קריסה של לא מעט חברות בנייה, אשר אינן מקבלות כספים על דירות שמכרו, וכמובן שלא יכולות למכור דירות חדשות".

סרוגו הזהיר כי "ענף הבנייה יתגלגל בתוך מספר ימים לאחד המשברים הקשים בו מאז קום המדינה אם הוא לא יוגדר כענף חיוני ויובאו לכאן עשרות אלפי עובדים זרים מיידית. אנו מודים לרשם הקבלנים במשרד השיכון על הודעתו לראשי הערים לפתוח את האתרים. יכולת הענף לתפקד חיונית גם לביטחון ישראל – קיימות בארץ כ-10,000 דירות עם ממ"ד לפני אכלוס. בנוסף, דווקא כעת, כאשר עשרות אלפים הפכו למחוסרי בית בצפון ובדרום, אנו זקוקים לתופסת דירות. במקום לבנות קרווילות ניתן לאכלס מיד דירות שנמצאות לקראת השלמה. אסור לממשלה לשכוח שמשבר בענף הבניה יגרור אחריו משבר כלכלי מהחריפים שידענו".

אתמול פנו התאחדו הקבלנים בוני הארץ והתאחדות תאגידים כוח אדם זר לענף הבנייה בלשכת המסחר לשרי הפנים, השיכון, הכלכלה והתעשייה והעבודה בדרישה "לפעול בדחיפות להכפלת מכסת העובדים הזרים בענף הבנייה על מנת להתגבר על הפער בענף עקב אי הגעתם של עובדים פלסטינים".